تا انتخابات – ۲ ؛ محمدرضا عارف

تا انتخابات

مقدمه:

تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده،هرکدام از این هشت کاندیدا سعی می‌کنند بیشتر و بیشتر از خود صحبت کنند و رای امثال بنده را از آن خود کنند.

من  تا لحظه‌ی نگارش این نوشته فرد شایسته‌تری نسبت به سایرین به پست ریاست جمهوری نمی‌بینم،اما این دلیل نمی‌شود که از حق انتخاب خود بگذرم.

می‌خواهم به شیوه‌ی خودم کاندیداها را ارزیابی کنم،از دید یک مدیریت خوانده، با برنامه‌های مکتوب‌شان و البته یک‌سری سوالات خاص و دعدغه‌های خودم.

ضمناً بگویم که در این بررسی‌ها قرار نیست هیچ امتیازی به اصولگرا،اصلاح‌طلب و بدبختانه(!) مستقل‌بودنشان بدهم، گرایشات سیاسی‌شان ارزانی خودشان، من به چیزهایی اهمیت می‌دهم که قرار است مستقیماً در زندگی آینده بنده تاثیرگذار باشند.(ادامه)

اولین کاندیدا –  محمدرضا عارف :

۱-آیا او برنامه‌ی مکتوبی دارد؟

بله، در سایت شخصی عارف ، برنامه‌ای ۱۰۹ صفحه‌ای با نام «ایران آینده» وجود دارد (لینک دانلود)

۲-آیا ایده‌ی جدیدی در برنامه او وجود دارد؟

الف) اشتغال:

او در دورنمایی که برای کشور ترسیم کرده، رسیدن به رقم یک میلیون شغل جدید در سال،حرکت به سمت ریشه‌کنی فقر و همینطور رسیدن به نرخ رشد ۸ درصد را تا سال ۱۳۹۶متصور شده است.

عارف طرح اشتغال خود را «شاپ یا شغل آفرینی پایدار» نام‌گذاری کرده و راه‌کارهایی برای آن ذکر کرده،اما نکته‌ای که توجه من را جلب کرد این بود :

«حذف رشته‌های بدون بازار کار در جهت افزایش کیفیت عرضه نیروی کار»

این مورد از جمله موارد خوب برنامه‌ی عارف است، اما به نظر من به جای صفر و یک دیدن موضوع باید به صورت شناور به آن نگاه کرد، به عنوان مثال باید ببینیم تعداد افراد مورد نیاز برای رشته‌ی مهندسی شیمی چقدر است، الان چه تعداد نیروی تحصیل کرده در رشته‌ی شیمی وجود دارد و بر طبق این محاسبات نسبت به افزایش یا کاهش ظرفیت رشته‌ی مهندسی شیمی در دانشگاه‌ها اقدام کرد.

ب)مسکن:

در بخش مسکن، دو ایده‌ی مهم عارف ایجاد «خواب‌شهر» و صنعت مدرن «اجاره‌دهی مسکن» است.

در مورد خواب‌شهر فقط به ذکر اینکه «خواب‌شهر همان شهر اما بدون امکانات شهری بسنده کرده است.

ج) علم و دانشگاه‌:

عارف در این بخش طرحی دارد با عنوان «منطقه آزاد علمی و فناوری» که در آن ورود و رفت و آمد دانشگاهیان و افراد علمی چه ایرانی و خارجی در آن آزاد باشد ، دانشگاه‌ها دفترهایی در آن منطقه تاسیس و در امر  پژوهش با هم تعامل داشته باشند،

۳- آنچه برای من مهم است:

الف) سازمان برنامه و بودجه برمی‌گردد؟

منحل کردن سازمان مهمی مثل برنامه و بودجه یکی از اشتباهات بزرگ این دولت بود،من نمی‌خواهم به کسی رای بدهم که بر این تصمیم اشتباه پافشاری می‌کند.

در برنامه‌ی رسمی عارف از بازگشت سازمان برنامه  و بودجه حرفی زده نشده اما در مصاحبه‌هایی که انجام داده نسبت به انحلال این سازمان اعتراض کرده،ضمن اینکه او اولین رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بعد از ادغام سازمان برنامه و سازمان اداری استخدامی بود.

ب) تیم اجرایی عارف چه کسانی هستند؟

خبری از معرفی تیم اجرایی،معاون و وزیران احتمالی او نیست!

۴- نظر من در مورد برنامه‌ی عارف:

محمدرضا عارف در مجموع توانسته با ارائه‌ی آمارهایی جایگاه کشور در موضوعات مختلف را نشان دهد،تا حدی هم به ریشه‌یابی مشکلات پرداخته است،اما در کشور از نظر تعدد قانون،طرح و لایحه کمبودی وجود ندارد،به نظرم یکی از دلایل به سرانجام نرسیدن کارها وجود قانون‌های مختلف و موازی برای یک موضوع خاص است که حتی بعضی از قوانین در جهت نفی ِ همدیگر عمل می‌کنند.

شاید اگر من جای عارف بودم،مهم‌ترین اولویتم را اصلاح و یک‌پارچه کردن قوانین موجود قرار می‌دادم نه خلق قانون جدید.

وبلاگ شخصی یک مدیریت خوانده که حرفه‌اش به دو بخش «منابع انسانی» و «بازاریابی آنلاین» تقسیم شده. در کنار اینها به سیاست، اقتصاد و فوتبال هم علاقه‌مند است.

2 دیدگاه On تا انتخابات – ۲ ؛ محمدرضا عارف

  • Pingback: تا انتخابات - ۹ ؛ حسن روحانی - وبلاگ شخصی عباس قربانی ()

  • Pingback: تا انتخابات -۷ ؛ غلامعلی حداد عادل - وبلاگ شخصی عباس قربانی ()

پاسخ دهید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer