تا انتخابات -۴ ؛ محمدباقر قالیباف

تا انتخابات

مقدمه:

تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده،هرکدام از این هشت کاندیدا سعی می‌کنند بیشتر و بیشتر از خود صحبت کنند و رای امثال بنده را از آن خود کنند.

من  تا لحظه‌ی نگارش این نوشته فرد شایسته‌تری نسبت به سایرین به پست ریاست جمهوری نمی‌بینم،اما این دلیل نمی‌شود که از حق انتخاب خود بگذرم.

می‌خواهم به شیوه‌ی خودم کاندیداها را ارزیابی کنم،از دید یک مدیریت خوانده، با برنامه‌های مکتوب‌شان و البته یک‌سری سوالات خاص و دعدغه‌های خودم.

ضمناً بگویم که در این بررسی‌ها قرار نیست هیچ امتیازی به اصولگرا،اصلاح‌طلب و بدبختانه(!) مستقل‌بودنشان بدهم، گرایشات سیاسی‌شان ارزانی خودشان، من به چیزهایی اهمیت می‌دهم که قرار است مستقیماً در زندگی آینده بنده تاثیرگذار باشند.(ادامه)

– ببینید : تا انتخابات -۲ ؛ محمدرضا عارف

– ببینید : تا انتخابات -۳؛ سعید جلیلی

سومین کاندیدا – محمدباقر قالیباف:

۱-آیا او برنامه‌ی مکتوبی دارد؟

بله، قالیباف یکی از قوی‌ترین کاندیداها در این زمینه است، او گویا از سال ۱۳۸۷ مقدمات نگارش برنامه‌های خود را آغاز کرده است.قالیباف برنامه‌های خود را در ده محور جداگانه از قبیل: یارانه‌ها،تورم،اشتغال، محیط زیست ،آموزش و … در سایت شخصی خود منتشر نموده است.فایل زیپ مجموع برنامه‌های قالیباف از اینجا قابل دانلود است.

۲-آیا ایده‌ی جدیدی در برنامه‌ی او وجود دارد؟

الف)اقتصاد:

قالیباف به خوبی تمامی اجزا و مولفه‌های اقتصاد کشور را در سند خود آورده است، از میزان نقدینگی بگیرید تا برداشت از صندوق ذخیره ارزی.

یکی از کارهای خوب برنامه‌ی قالیباف، شرح دقیق وضعیت کنونی اقتصاد کشور با آمار دقیق و نمودارهای رسمی‌ست.

او در بخش نشان دادن راهکارها هم موفق عمل کرده، چند نکته‌ی مهم و خوب برنامه‌ی اقتصادی قالیباف اینها هستند:

–  حذف تمامی مقررات ناظر بر دخالت دولت در تعیین نوع،مقدار و قیمت کالاها و خدمات دارای بازار غیر انحصاری

–  استقراض تلقی شدن هرگونه استفاده دولت از درآمدهای حاصل از صدور نفت خام و گاز برای مصارف غیر حاکمیتی.

–  ممانعت از شروع پروژه‌های عمرانی جدید مگر در موارد ضروری.

–  تنظیم بودجه کل کشور بر مبنای بودجه ریزی عملیاتی و استقرار نظام مدیریت عملکرد از سال دوم.

و اما  مهم‌ترین و بهترین نکته‌ی برنامه‌ی اقتصادی قالیباف که در جای‌جای آن مشخص است:

«یک‌پارچه‌سازی،استانداردسازی و اصلاح سیستم‌ها و قوانین موجود در هر دستگاه»

یکی از نقایصی که از  برنامه‌ی محمدرضا عارف به نظرم آمده بود همین عدم توجه به قوانین مختلف و غیر مرتبط در هر بخش بود که قالیباف در برنامه‌ی اقتصادی خود به کرّات به این نقص اشاره کرده است.

ب) رفاه اجتماعی:

قالیباف ابتدا در این بخش از ضریب جینی ِ سال‌های اخیر کشور گفته و گفته که می‌خواهد ضریب ۰/۴۱ سال ۸۹ را تا پایان برنامه‌اش به ۰/۳۷ برساند.

دیگر شاخص خوبی که قالیباف در این برنامه به آن اشاره کرده، نسبت درآمد دو دهک درآمدی بالا تقسیم بر درآمد دو دهک پایین جامعه است. این نسبت در سال ۸۹ رقمی حدود هشت و نیم را نشان می‌داد، قالیباف گفته است که می‌خواهد این عدد را به ۶ برساند.

ج) علم و دانشگاه:

نکته‌ای که در مبحث آموزش عالی برنامه‌ی عارف توجه مرا به خود جلب کرد،در برنامه‌ی کلان آموزش عالی قالیباف هم به چشم می‌خورد و آن «تنظیم تعداد ورودی دانشگاه‌ها در رشته‌های مختلف تحصیلی،متناسب با نیاز بازار کار» است.پیشنهاد جدیدی که قالب در همین زمینه به برنامه‌ی خود اضافه کرده ، «دریافت هزینه‌ی تحصیلی در رشته‌هایی که بازار کار به آن نیاز ندارد» است. به نظر بنده اگر فقط و فقط همین دو مورد بالا در دانشگاه‌ها به شکل کامل اجرا شود،تاثیرش در آمار بیکاری از تولید مستقیم شغل هم بالاتر است.

۳- آنچه برای من مهم است:

الف) سازمان برنامه و بودجه برمی‌گردد؟

قالیباف به صورت رسمی در برنامه‌اش حرفی از احیای این سازمان نزده است، اما در یکی از مصاحبه‌هایش بر احیا و تقویت سازمان برنامه و بودجه تاکید کرده است. ضمن اینکه اقدامات و راه‌کارهایی که در برنامه‌ی اقتصادی او ذکر شده،بدون احیای سازمانی مشابه با سازمان برنامه و بودجه امکان‌پذیر نخواهد بود.

ب) تیم اجرایی قالیباف چه کسانی هستند؟

او هم مانند دو کاندیدای قبلی، افراد اجرایی خود را معرفی نکرده است.

۴- نظر من در مورد برنامه‌ی قالیباف:

یکی از مزیت‌های برجسته‌ی برنامه‌ی قالیباف این است که او به این صورت عمل کرده است:

۱- بیان جهت‌گیری‌های کلی

۲- ترسیم وضعیت فعلی

۳-بیان اهداف کلان

۴-بیان اهداف کمی

۵- ارائه راهکارها

۶- بیان مزیت‌ و پتانسیل‌ها

۷- برشمردن چالش‌های اجرای برنامه

و مزیت دیگر آن جامعیت بالای آن است حتی به ریزترین مسائل هم ورود کرده است.

 

وبلاگ شخصی یک مدیریت خوانده که حرفه‌اش به دو بخش «منابع انسانی» و «بازاریابی آنلاین» تقسیم شده. در کنار اینها به سیاست، اقتصاد و فوتبال هم علاقه‌مند است.

1 دیدگاه On تا انتخابات -۴ ؛ محمدباقر قالیباف

  • از نظر مدیریتی خیلی قبولش دارم! چه اون زمانی که فرمانده نیرو هوایی بود چه زمانی که فرمانده نیرو انتظامی شد و به پلیس شخصیت داد و چه زمانی که شهردار تهران شدو به صورت اصولی اقدام به زیرساخت های شهری کرد و الانم با برنامه ای اصولی و ارائه راهکار برای حل مشکلات اومده جلو که من فکر میکنم بهترین گزینه برای ریاست جهموری همین آقای قلیباف باشه

پاسخ دهید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer