تا انتخابات -۷ ؛ غلامعلی حداد عادل

تا انتخابات

مقدمه:

تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده،هرکدام از این هشت کاندیدا سعی می‌کنند بیشتر و بیشتر از خود صحبت کنند و رای امثال بنده را از آن خود کنند.

من  تا لحظه‌ی نگارش این نوشته فرد شایسته‌تری نسبت به سایرین به پست ریاست جمهوری نمی‌بینم،اما این دلیل نمی‌شود که از حق انتخاب خود بگذرم.

می‌خواهم به شیوه‌ی خودم کاندیداها را ارزیابی کنم،از دید یک مدیریت خوانده، با برنامه‌های مکتوب‌شان و البته یک‌سری سوالات خاص و دعدغه‌های خودم.

ضمناً بگویم که در این بررسی‌ها قرار نیست هیچ امتیازی به اصولگرا،اصلاح‌طلب و بدبختانه(!) مستقل‌بودنشان بدهم، گرایشات سیاسی‌شان ارزانی خودشان، من به چیزهایی اهمیت می‌دهم که قرار است مستقیماً در زندگی آینده بنده تاثیرگذار باشند.(ادامه)

– ببینید : تا انتخابات -۲ ؛ محمدرضا عارف

– ببینید : تا انتخابات -۳؛ سعید جلیلی

– ببینید : تا انتخابات -۴ ؛ محمدباقر قالیباف

– ببینید : تا انتخابات -۵ ؛ محسن رضایی

– ببینید : تا انتخابات -۶؛ محمد غرضی

ششمین کاندیدا – غلامعلی حداد عادل

 ۱- آیا او برنامه‌ی مکتوبی دارد؟

حداد عادل ششم خرداد ۹۲ در یک کنفرانس خبری از برنامه‌ی ۲۴ جلدی خود رونمایی کرد، برنامه‌ای که پژوهشکده «تا دولت اسلامی» ظرف مدت ۳سال آنرا تدوین کرده است.بنده اطلاع دقیقی از اینکه این برنامه به سفارش حداد بوده یا خیر ندارم،به هرحال اکنون آنرا برنامه‌ی دولت احتمالی حداد عادل فرض می‌کنم .

۲-آیا ایده‌ی جدیدی در برنامه‌های او وجود دارد؟

اندیشکده تا دولت اسلامی در سایت خود ،نمایه‌ای از برنامه‌ی تدوین‌شده‌ی خود را منتشر کرده است. برنامه‌ی تا دولت اسلامی بیشتر منطبق بر سیاست‌های از پیش تعیین شده مانند سند چشم انداز ، برنامه پنجم توسعه و سیاست‌های ابلاغی در هر بخش است.به عنوان مثال در برنامه بهبود فضای کسب و کار ،در مورد نرخ بیکاری چنین آمده است :

شاخص مطلوب نرخ بیکاری : ۷ درصد

شاخص فعلی نرخ بیکاری : ۱۲٫۳ درصد

اهداف= ایجاد اشتغال و رفع بیکاری >>اولویت گفتمانی=حفظ رشد اقتصادی >>گفتمان جزیی=عدالت اقتصادی >>گفتمان بخشی=جهاد اقتصادی

موارد بالا بر اساس سیاست‌های کلی اصل ۴۴،سیاست‌های کلی اشتغال، و بند دوم اصل ۴۳ قانون اساسی نگارش شده است.

سایر مباحث برنامه‌ی این اندیشکده هم به همین منوال است.

از جزییات مطالب برنامه ۲۴ جلدی حداد اطلاعی ندارم .

۳-آنچه برای من مهم است:

الف) آیا سازمان برنامه و بودجه برمی‌گردد؟

حداد عادل در مصاحبه‌ای اعلام کرده که دلایلی که برای انحلال این سازمان اعلام شد قانع کننده نبود و دولت آینده باید در این مورد تجدید نظر کند.

ب) آیا تیم اجرایی حداد مشخص شده است؟

خیر.

۴- نظر من در مورد برنامه‌های حداد عادل:

شاید اگر حداد نسبت به انتشار بخشی از برنامه یا خلاصه‌ی آن در سایت خود اقدام می‌کرد،می‌شد با مطالعه‌ی کامل دیدگاه‌های او نظر مناسب‌تری در این خصوص داد.

ضمن اینکه میزان تاثیر و دخالت حداد عادل در نگارش ۲۴ جلد برنامه‌ی تا دولت اسلامی مشخص نیست.

مورد دیگر اینکه در نگارش ِ یک برنامه گفته می‌شود که هرچقدر آن برنامه دارای شاخص‌های شفاف کمّی و قابل اندازه‌گیری باشد و همینطور راه رسیدن به آن اهداف تعیین شده باشد،آن برنامه از درجه کیفی بالاتری برخوردار است. در برنامه‌ی جناب آقای حداد ، در بعضی موارد مانند همین نرخ بیکاری ، هدف کمی تعیین شده است و در برخی موارد نه. ضمن اینکه صرف ذکر عبارت «عدالت اقتصادی» نمی‌تواند تعیین کننده‌ی اولویت‌های کاری‌ ایشان در کاهش نرخ بیکاری باشد.

همه‌ی آنچه ذکر شد با این فرض بود که برنامه‌های مکتوب ۲۴ جلدی آقای حداد ،همانی‌ست که در سایت پیشرفت آمده است و اگر غیر از این باشد این بررسی بنده هم موضوعیت ندارد.

وبلاگ شخصی یک مدیریت خوانده که حرفه‌اش به دو بخش «منابع انسانی» و «بازاریابی آنلاین» تقسیم شده. در کنار اینها به سیاست، اقتصاد و فوتبال هم علاقه‌مند است.

پاسخ دهید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer