تا انتخابات -۳ ؛ سعید جلیلی

تا انتخابات

مقدمه:

تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده،هرکدام از این هشت کاندیدا سعی می‌کنند بیشتر و بیشتر از خود صحبت کنند و رای امثال بنده را از آن خود کنند.

من  تا لحظه‌ی نگارش این نوشته فرد شایسته‌تری نسبت به سایرین به پست ریاست جمهوری نمی‌بینم،اما این دلیل نمی‌شود که از حق انتخاب خود بگذرم.

می‌خواهم به شیوه‌ی خودم کاندیداها را ارزیابی کنم،از دید یک مدیریت خوانده، با برنامه‌های مکتوب‌شان و البته یک‌سری سوالات خاص و دعدغه‌های خودم.

ضمناً بگویم که در این بررسی‌ها قرار نیست هیچ امتیازی به اصولگرا،اصلاح‌طلب و بدبختانه(!) مستقل‌بودنشان بدهم، گرایشات سیاسی‌شان ارزانی خودشان، من به چیزهایی اهمیت می‌دهم که قرار است مستقیماً در زندگی آینده بنده تاثیرگذار باشند.(ادامه)

– ببنید: تا انتخابات -۲ ؛ محمدرضا عارف

– سوالات و معیارهای من از برنامه‌های این هشت نفر ثابت است.

دومین کاندیدا – سعید جلیلی:

۱-آیا او برنامه‌ی مکتوبی دارد؟

به‌روز رسانی در ۱۰ خرداد ۹۲ : سایتی تحت عنوان «اتاق فکر حامیان جلیلی» چند روزی‌ست که راه‌اندازی شده و در آن برنامه‌ای برای حوزه‌ی مدیریت و اقتصاد قرار داده شده.

هنوز برنامه را نخوانده‌ام، علی‌الحساب آنرا از این لینک دریافت کنید.

فقط خواستم جهت بایگانی لینک برنامه‌ی جلیلی را قرار دهم، اگر در چند روز آینده آنرا مطالعه کردم حتماً من این پست را به‌روز خواهم کرد.

سعید جلیلی دو سایت رسمی و صدها وبلاگ دارد که بنا به  تیتر و توضیحات سایت‌ها، همگی آنها توسط هواداران جلیلی اداره می‌شود و شخص جلیلی دارای سایت رسمی نیست.

در همین دو سایت هواداری جلیلی، برنامه‌ی مدون و نوشته‌ی جلیلی وجود ندارد، تنها لینکی از یک مقاله‌ وجود دارد که گویا آن‌هم جمع آوری دیدگاه‌های جلیلی در مورد مسائل مختلف است.

۲-آیا ایده‌ی جدیدی در برنامه او وجود دارد؟

با رجوع به همان لینک بالا می‌بینید که تقریباً اکثر دیدگاه‌های استخراجی از صحبت‌های جلیلی، ایدئولوژیک و ارزشی هستند؛جز یک مورد که به بحث خصوصی‌سازی اشاره کرده :

«لزوم افزایش خصوصی سازی در عین محدود نشدن نظارت و اقتدار دولت»

در اولین گفتگوی جلیلی در تلویزیون  کمی نگاه اقتصادی او واضح‌تر شد، او از اقتصاد بدون نفت گفت که می‌بایست در برنامه چهارم اجرایی می‌شد.

از تراز منفی یازده هزار میلیاردی در واردارت و صادرات گفت و گفت که می‌شود با «یک گام» این کمبود را جبران کرد، اما از چگونگی برداشتن این گام صحبتی نکرد.

و در آخر بر اجرای طرح «سامانه سنا» برای هماهنگ‌سازی معاملات ارزی تاکید کرد،سامانه‌ای که بانک مرکزی مدتی‌ست در صدد راه‌اندازی آن است.

 مجموعاً من ایده‌ی جدید و نویی از جلیلی ندیدم.

۳-آنچه برای من مهم است :

الف) سازمان برنامه و بودجه برمی‌گردد؟

بنده نتوانستم موضعی از جلیلی در مورد بازگشت یا پافشاری بر انحلال این سازمان پیدا کنم.اگر شما جایی دیدید ممنون می‌شوم به بنده هم بگویید.

ب) تیم اجرایی جلیلی چه کسانی هستند؟

او هم مانند عارف تاکنون معاون یا وزیرانی برای کابینه‌ی احتمالی خود معرفی نکرده است.

۴- نظر من در مورد دیدگاه‌ها و برنامه‌های سعید جلیلی:

 جلیلی سابقه‌ی کار اجرایی ندارد،سابقه‌ی کار اقتصادی ندارد.وضعیت کشور به گونه‌ای‌ست که کاندیداها باید در این بعد قوی ظاهر شوند، متاسفانه جلیلی تا این لحظه علی‌رغم ضعف در این مبحث، تلاشی هم برای رفع آن نکرده است. او می‌توانست با معرفی یکی از اقتصاددانان کشور به عنوان وزیر آینده اقتصاد و یا حداقل مشاور اقتصادی، کمی دیدگاه‌های خود را در این زمینه تقویت می‌کرد.

به اعتقاد من،این کار برای جلیلی از نان شب هم واجب‌تر است.

 

وبلاگ شخصی یک مدیریت خوانده که حرفه‌اش به دو بخش «منابع انسانی» و «بازاریابی آنلاین» تقسیم شده. در کنار اینها به سیاست، اقتصاد و فوتبال هم علاقه‌مند است.

1 دیدگاه On تا انتخابات -۳ ؛ سعید جلیلی

  • Pingback: تا انتخابات -۵؛ محسن رضایی - وبلاگ شخصی عباس قربانی ()

پاسخ دهید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer