تا انتخابات -۵؛ محسن رضایی

تا انتخابات

مقدمه:

تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده،هرکدام از این هشت کاندیدا سعی می‌کنند بیشتر و بیشتر از خود صحبت کنند و رای امثال بنده را از آن خود کنند.

من  تا لحظه‌ی نگارش این نوشته فرد شایسته‌تری نسبت به سایرین به پست ریاست جمهوری نمی‌بینم،اما این دلیل نمی‌شود که از حق انتخاب خود بگذرم.

می‌خواهم به شیوه‌ی خودم کاندیداها را ارزیابی کنم،از دید یک مدیریت خوانده، با برنامه‌های مکتوب‌شان و البته یک‌سری سوالات خاص و دعدغه‌های خودم.

ضمناً بگویم که در این بررسی‌ها قرار نیست هیچ امتیازی به اصولگرا،اصلاح‌طلب و بدبختانه(!) مستقل‌بودنشان بدهم، گرایشات سیاسی‌شان ارزانی خودشان، من به چیزهایی اهمیت می‌دهم که قرار است مستقیماً در زندگی آینده بنده تاثیرگذار باشند.(ادامه)

– ببینید : تا انتخابات -۲ ؛ محمدرضا عارف

– ببینید : تا انتخابات -۳؛ سعید جلیلی

– ببینید : تا انتخابات -۴ ؛ محمدباقر قالیباف

چهارمین کاندیدا – محسن رضایی:

۱-آیا او برنامه‌ی مکتوبی دارد؟

بله. رضایی برنامه‌ها و دیدگاه‌هایش را در قالب سلسله نوشتارهایی با عنوان « معماری نوین ایران اسلامی،گفتمان دولت فراگیر،جامعه امید» منتشر کرده است .مقالاتی در باب اقتصاد، فرهنگ،جوانان و جامعه.مقالات رضایی را از این لینک دانلود کنید.

۲-آیا ایده‌ی جدیدی در برنامه او وجود دارد؟

به‌روز رسانی در تاریخ ۷ خرداد ۹۲ : امروز رضایی از سایتی تحت عنوان «ویکی رضایی» رونمایی کرد،سایتی با کارکرد مشابه ویکی‌پدیا که در آن تمامی اطلاعات کلی و جزیی مربوط به شهرای ایران ذخیره شده است،اطلاعاتی مانند :معرفی شهرستان،جمعیت،اقتصاد شهرستان،صنعت و معدن شهرستان، صنعت کشاورزی شهرستان،آموزش،بهداشت و فرهنگ. قسمتی هم تحت عنوان «زمان‌بندی » وجود دارد که ضرب‌العجل اتمام پروژه‌های دولتی آن شهرستان مشخص شده است. ویکی رضایی امکانات دیگری هم دارد ،شخصاً ببینید!شخ

ضمناً او امروز از کتاب برنامه‌های مورد نظر خود برای دولت احتمالی‌اش رونمایی کرد.

الف) اقتصاد:

حتماً با نظریه «فدرالیسم اقتصادی» او آشنا هستید، رضایی برای اولین بار چهار سال قبل این موضوع را مطرح کرد و کماکان روی آن پافشاری می‌کند. او حتی کتابی هم با این عنوان در سال ۱۳۹۱ منتشر کرده است. نظریه‌ی فدرالیسم رضایی به صورت خلاصه چنین می‌‌گوید:

امروزه  ۲۰ کشور دنیا بر حدود ۵۱درصد خاک دنیا حکومت می‌کنند، فدرالیسم ،سازماندهی حکومت از طریق تمرکز امور سیاسی و عدم تمرکز امور اداری با محوریت اقتصاد است. آلمان یکی از قدیمی‌ترین کشورهایی‌ست که با مدل فدرالیسم اداره می‌شود و برزیل، هند و ژاپن از نمونه‌های دیگر دولت فدرالیسم می‌باشند.

رضایی می‌گوید که در صورت اجرای این سیستم در کشور، نتایج زیر حاصل خواهد شد:

۱-تمرکز زدایی در ساختار اجرایی و اقتصادی کشور

۲- مردمی کردن اقتصاد ، رشد و ثبات پایدار

۳-رونق تجارت غیر نفتی

۴-افزایش استقلال مالی استان‌ها

 دیگر دیدگاه‌ اقتصادی رضایی توجه به «گفتمان معیشت» است. او می‌گوید که در دولت‌های گذشته ،گفتمان غالب بر اداره کشور اینها بودند:

۱-گفتمان توسعه‌ی صادرات و صنعتی شدن در زمان دولت سازندگی

۲-گفتمان جامعه مدنی و مردم سالاری در زمان دولت اصلاحات

۳- گفتمان پیشرفت و عدالت در دولت اخیر

به عقیده محسن رضایی به «گفتمان معیشت» و زندگی روزمره مردم کمتر توجه شده است و او می‌خواهد در دولت‌ش به این مسئله توجه ویژه کند.

ب) فرهنگ

رضایی گویا در کنار مبحث اقتصادی، از نگاه به فرهنگ هم غافل نشده است، در برنامه معماری نوین ایران اسلامی او، مقالاتی در مورد فرهنگ اقتصادی، توسعه فرهنگی و فرهنگ ِ توسعه هم دیده می‌شود و این نشان‌دهنده‌ی این است که او به فکر یه راه حل مقطعی نیست. البته اگر انتخاب شود و مهم‌تر از آن موفق به پیاده‌سازی برنامه‌های خود شود.

۳-آنچه برای من مهم است :

الف) سازمان برنامه و بودجه برمی‌گردد؟

رضایی اظهار نظر مستقیمی در مورد این سوال نکرده است.

ب) تیم اجرایی رضایی چه کسانی هستند؟

او هم به مانند سایر کاندیدا،هنوز افراد اجرایی خود را اعلام نکرده است.

۴- نظر من در مورد برنامه‌ی محسن رضایی:

رضایی به واسطه‌ی تحصیل در رشته‌ی اقتصاد از الگوی فکری قابل قبولی در این زمینه برخوردار است،شما هم اگر نوشتارهای اقتصادی او را مطالعه کنید با من هم عقیده خواهید بود.اما تردیدی که در موفقیت برنامه‌های او برای من وجود دارد این است که در نظریات او تضمین‌های لازم برای اجرای دیدگاه‌هایش وجود ندارد، وقتی فدرالیسم اقتصادی را مطرح می‌کند نمی‌گوید که این فدرالیسم در سیستم اجتماعی،اقتصادی و سیاسی کنونی کشور چگونه اجرا خواهد شد. آیا به دنبال تبدیل ۱۰۰% سیستم فعلی اقتصاد به فدرالیسم است یا صرفاً بخش‌هایی از آن که مربوط به درآمد-مخارج استان‌هاست را اجرا می‌کند؟ ضمناً تداخل سیستم اقتصادی ِ پیشنهادی خود را با قوانین و اسناد فعلی کشور چگونه برطرف خواهد کرد؟

اینها سوالاتی‌ هستند که شاید در ادامه‌ی صحبت‌های تبلیغاتی رضایی به آن پاسخ داده شود و شاید هم نه.

وبلاگ شخصی یک مدیریت خوانده که حرفه‌اش به دو بخش «منابع انسانی» و «بازاریابی آنلاین» تقسیم شده. در کنار اینها به سیاست، اقتصاد و فوتبال هم علاقه‌مند است.

3 دیدگاه On تا انتخابات -۵؛ محسن رضایی

  • Pingback: تا انتخابات - ۹ ؛ حسن روحانی - وبلاگ شخصی عباس قربانی ()

  • Pingback: تا انتخابات ۸ ؛ علی اکبر ولایتی - وبلاگ شخصی عباس قربانی ()

  • Pingback: تا انتخابات -۶؛ محمد غرضی - وبلاگ شخصی عباس قربانی ()

پاسخ دهید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer