تا انتخابات – ۹ ؛ حسن روحانی

تا انتخابات

مقدمه:

تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده،هرکدام از این هشت کاندیدا سعی می‌کنند بیشتر و بیشتر از خود صحبت کنند و رای امثال بنده را از آن خود کنند.

من  تا لحظه‌ی نگارش این نوشته فرد شایسته‌تری نسبت به سایرین به پست ریاست جمهوری نمی‌بینم،اما این دلیل نمی‌شود که از حق انتخاب خود بگذرم.

می‌خواهم به شیوه‌ی خودم کاندیداها را ارزیابی کنم،از دید یک مدیریت خوانده، با برنامه‌های مکتوب‌شان و البته یک‌سری سوالات خاص و دعدغه‌های خودم.

ضمناً بگویم که در این بررسی‌ها قرار نیست هیچ امتیازی به اصولگرا،اصلاح‌طلب و بدبختانه(!) مستقل‌بودنشان بدهم، گرایشات سیاسی‌شان ارزانی خودشان، من به چیزهایی اهمیت می‌دهم که قرار است مستقیماً در زندگی آینده بنده تاثیرگذار باشند.(ادامه)

– ببینید : تا انتخابات -۲ ؛ محمدرضا عارف

– ببینید : تا انتخابات -۳؛ سعید جلیلی

– ببینید : تا انتخابات -۴ ؛ محمدباقر قالیباف

– ببینید : تا انتخابات -۵ ؛ محسن رضایی

– ببینید : تا انتخابات -۶؛ محمد غرضی

– ببینید : تا انتخابات -۷ ؛ غلامعلی حداد عادل

– ببینید : تا انتخابات -۸ ؛ علی اکبر ولایتی

هشتمین کاندیدا – حسن روحانی:

۱- آیا او برنامه‌ی مکتوبی دارد؟

 روحانی در سایت شخصی خود دیدگاه‌های خود را در مورد مسائل مختلف از جمله اقتصاد،اشتغال،تحریم و …بیان کرده است ، البته این بخش از سایت هنوز کامل نشده است و موضوعاتی نظیر تولید و …در حال بروز رسانی می‌باشد.

۲-ایده‌های جدید روحانی چیست؟

شعار روحانی «دولت تدبیر و امید» است ، او می‌گوید که با تدبیر می‌توان مشکلات را حل نمود.

ایده‌ی جدیدی که حسن روحانی در مصاحبه‌های خود آنرا مطرح نموده ، اعطای یارانه‌ی کالایی به کالای‌های اساسی سبد خانوار است،به طوری فشار تامین این کالاها از دوش خانواده‌ها کمتر شود. در مورد  این ایده بحثی وجود دارد که در انتها به آن خواهم رسید.

توجه ویژه به یارانه‌ی بخش تولید هم از دیگر نکات مهم صحبت‌های اوست،اگرچه این موضوع مورد انفاق نظر اکثر کاندیداهاست.

۳-آنچه برای من مهم است:

الف)سازمان برنامه و بودجه برمی‌گردد؟

روحانی بارها در مصاحبه‌های خود نسبت به انحلال این سازمان و همینطور تعطیلی شورای پول و اعتبار واکنش نشان داده ، این یعنی نسبت به این موضوع معترض است و مخالف انحلال سازمان برنامه است.

ب)آیا تیم اجرایی روحانی مشخص شده است؟

خیر.

۴-نظر من در مورد برنامه‌های روحانی:

همه حسن روحانی را با مذاکرات هسته‌ای می‌شناسند و اخیراً هم با «کلید تدبیر»ش . واقعیت این است که روحانی در بحث اقتصادی کمی مبهم بنظر می‌رسد و چه بسا اگر مشاوران فعلی و آتی خود در اقتصاد را معرفی می‌کرد بهتر می‌شد با تفکر و دیدگاه‌های اقتصاد خودش و تیمش آشنا شد.

در مورد ایده «یارانه‌ی کالایی» او باید بگویم  از سال قبل که قیمت ارز با نوسان همراه شد و باعث گران شدن کالاهای ضروری گردید،پیشنهادهایی توسط کارشناسان مطرح شد که یکی از آنها همین یارانه‌ی کالایی بود ، اما بعضی کارشناسان نسبت به اجرای این طرح انتقاد داشتند، آنها احتمال بروز فساد، ایجاد بازار سیاه و بازگشت به سیستم کوپنی سابق را از عوارض اجرای این طرح می‌دانستند.

احمد توکلی -نماینده مجلس – همان روزها پیشنهاد مشابهی را مطرح کرد، او گفت که می‌توان کارتی الکترونیکی،شبیه به کارت سوخت تهیه کرد و بین سرپرستان خانوارها توزیع نمود،هر ماه در تاریخی معین مبلغی به عنوان «یارانه‌ی کالاهای اساسی» به حساب آن کارت‌ها واریز کرد،با این تفاوت که مبلغ واریزی در این کارت‌ها فقط برای خرید کالاهایی معین در مراکزی از پیش تعیین شده قابل استفاده است و آن پول را نمی‌توان در سایر موارد هزینه کرد.

پیشنهاد احمد توکلی هم بی‌عیب نیست ، هزینه‌ی اولیه بالا چه در بحث تولید و توزیع‌ کارت‌ها و چه در بحث سازماندهی مراکز پذیرنده‌ی این کارت باعث می‌شود که با دیده‌ی تردید به این پیشنهاد نگاه شود.

به نظر بنده بهترین راه برای حل این مشکل، افزایش عرضه‌ از طریق دادن یارانه به تولید است، حل مشکل گرانی از طریق برابری عرضه و تقاضا معقولانه‌ترین راه‌حل است.

وبلاگ شخصی یک مدیریت خوانده که حرفه‌اش به دو بخش «منابع انسانی» و «بازاریابی آنلاین» تقسیم شده. در کنار اینها به سیاست، اقتصاد و فوتبال هم علاقه‌مند است.

1 دیدگاه On تا انتخابات – ۹ ؛ حسن روحانی

پاسخ دهید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer