تا انتخابات ۸ ؛ علی اکبر ولایتی

تا انتخابات

مقدمه:

تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده،هرکدام از این هشت کاندیدا سعی می‌کنند بیشتر و بیشتر از خود صحبت کنند و رای امثال بنده را از آن خود کنند.

من  تا لحظه‌ی نگارش این نوشته فرد شایسته‌تری نسبت به سایرین به پست ریاست جمهوری نمی‌بینم،اما این دلیل نمی‌شود که از حق انتخاب خود بگذرم.

می‌خواهم به شیوه‌ی خودم کاندیداها را ارزیابی کنم،از دید یک مدیریت خوانده، با برنامه‌های مکتوب‌شان و البته یک‌سری سوالات خاص و دعدغه‌های خودم.

ضمناً بگویم که در این بررسی‌ها قرار نیست هیچ امتیازی به اصولگرا،اصلاح‌طلب و بدبختانه(!) مستقل‌بودنشان بدهم، گرایشات سیاسی‌شان ارزانی خودشان، من به چیزهایی اهمیت می‌دهم که قرار است مستقیماً در زندگی آینده بنده تاثیرگذار باشند.(ادامه)

– ببینید : تا انتخابات -۲ ؛ محمدرضا عارف

– ببینید : تا انتخابات -۳؛ سعید جلیلی

– ببینید : تا انتخابات -۴ ؛ محمدباقر قالیباف

– ببینید : تا انتخابات -۵ ؛ محسن رضایی

– ببینید : تا انتخابات -۶؛ محمد غرضی

– ببینید : تا انتخابات -۷ ؛ غلامعلی حداد عادل

هفتمین کاندیدا – علی اکبر ولایتی:

 ۱- آیا او برنامه‌ی مکتوبی دارد؟

 ولایتی در اولین مصاحبه‌ی تبلیغاتی خود در تلویزیون اعلام کرد که برنامه‌ای ۷۰ صفحه‌ای دارد و به زودی در دسترس همه قرار خواهد داد. او در خلال صحبت‌های خود کم و بیش از ایده‌هایش هم گفت.

۲-ایده‌های جدید ولایتی چیست؟

الف) مسکن:

ولایتی در صحبت‌هایی اعلام کرده است که قصد دارد تملک آپارتمان‌های مسکن مهر را از حالت اجاره‌ای ۹۹ ساله درآورده و به شکل قطعی به صاحبان آن اهدا کند.

ب) اقتصاد:

«برنامه‌ی ۱۰۰ روزه برای مهار تورم» تیتر این روزهای سایت‌های خبری بود، جمله‌ای که از زبان ولایتی نقل شده بود. او جزییات بیشتری در مورد چگونگی این کار اعلام نکرده است.

احیای مسیر ترانزیتی آسیای شرقی به اروپا که از مسیر ایران هم می‌گذرد از دیگر برنامه‌های اوست.

۳-آنچه برای من مهم است:

الف)آیا سازمان برنامه و بودجه برمی‌گردد؟

ولایتی در این مصاحبه که چند ماه قبل انجام شده،وجود یک مرکز برنامه‌ریزی را بر هر تشکیلاتی ضروری می‌داند. این یعنی در دولت احتمالی او در انحلال سازمان برنامه تجدید نظر خواهد شد.

ب) آیا تیم اجرایی ولایتی مشخص شده است؟

به صورت رسمی خیر ، اما با توجه به ائتلاف سه نفره‌ی او و قالیباف و حداد ، احتمال حضور دو نفره‌ی بازنده در کابینه‌ی نفر برنده‌ی انتخابات وجود دارد.

۴-نظر من در مورد برنامه ولایتی:

ولایتی سابقه‌ی حضور در عرصه‌ی دیپلماتیک کشور آنهم در زمان سخت جنگ را دارد؛تجربه‌ای که هنوز هم در سرفصل صحبت‌های او قرار دارد ،او معتقد است که بسیاری از مشکلات اقتصادی با روابط ِ مناسب با کشورهای دیگر می‌توان حل کرد،یعنی حل مسائل اقتصادی از طریق دیپلماسی خارجی.

ولایتی درست می‌گوید، می‌شود از طریق دیپلماسی به آرامش اقتصادی رسید ولی نه به صورت ۱۰۰% . مشکلات اقتصادی نهادینه شده در کشور باعث تغییر فرهنگ جامعه شده است و به عبارتی وجود برنامه برای حل معضل فرهنگ اقتصادی هم ضروری‌ست.

ضمن اینکه عبارت «حل ۱۰۰روزه مشکل توّرم» ابهام‌زاست. ما نمی‌دانیم او از چه راهی به این هدف خواهد رسید؟ هر روشی عوارض جانبی خاص خود را دارد،مخصوصاً اگر از نوع دخالت دولت در بازار باشد. ان‌شاالله که این روش ،مد نظر ولایتی نباشد.

وبلاگ شخصی یک مدیریت خوانده که حرفه‌اش به دو بخش «منابع انسانی» و «بازاریابی آنلاین» تقسیم شده. در کنار اینها به سیاست، اقتصاد و فوتبال هم علاقه‌مند است.

1 دیدگاه On تا انتخابات ۸ ؛ علی اکبر ولایتی

  • Pingback: تا انتخابات - ۹ ؛ حسن روحانی - وبلاگ شخصی عباس قربانی ()

پاسخ دهید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer