بعضی از مدّاحان و گمراهی مردم

چند روز پیش زهرا اینجا از شیوه‌ی اشتباه بعضی از مداحان گفت و اینکه برای به گریه انداختن مردم حتی اسلام رو هم تحریف می‌کنن.چندتا علت در این مورد به ذهنم می‌رسه که می‌خوام بگم، حالا اگه فکر می‌کنید نظرم اشتباهه می‌تونیم باهم بحث کنیم.

۱-یه مدّاح چگونه مدّاح می‌شه؟

بیشتر افرادی که مدّاحی می‌کنن اگه دقت کرده باشید از کودکی به این حوزه وارد شدن،اما چگونه و با چه معیاری؟ آیا مثه طلبگی هیچ درجه بندی خاصی در این مورد وچود داره؟ تا اونجایی که من می‌دونم  مراحل لازم برای مداح شدن اینطوری طی میشه که پدر و مادر ِ متدیّن با تشویق پسرشون از کودکی اونو می‌فرستن تا زیر دست یه مداح باتجربه در چند مراسم مذهبی شروع به مداحی کنه. زمانی که به پسر برای مداحی میدن با توجه به استعدادش هی بیشتر و بیشتر میشه تا اینکه وقتی به سن جوانی یا میانسالی رسید خودش مستقلاً مداحی رو شروع می‌کنه.

فکر نمی‌کنم در شیوه‌ی سنتی ِ بالا هیچ متری برای مداح شدن وجود داشته باشه. در کنار اینها، آیا کسی هست که بیاد به مداح بگه از این منابع برای کارت استفاده کن و از اینها نکن؟ بهتر بگم، خط قرمزی برای مداحی مشخص کردن؟

۲- آیا همه‌‌ی مردم سواد کافی دارن؟

یه مستمع عالم و آگاه، خودش خط قرمزی هست برای مداحان و اینکه هرچیزی رو نتونن بگن ولی آیا همه‌جا کسانی که پای منبر می‌شینن از سواد مذهبی کافی برخوردارن؟ قصد توهین ندارم ولی آیا روستا زاده‌ای که سواد خوندن و نوشتن نداره آیا قدرت تشخیص اصل دین رو از خرافات داره؟

حالا یه مدّاح با این تفکر که هرچی بیشتر مردم رو به گریه بندازه کارشو بهتر انجام داده، میاد و برای این مردم شروع می‌کنه به مداحی . تصور کردن نتیجه‌ش زیاد سخت نیست.

۳- مگه میشه حرف یه مداح یا یه روحانی اشتباه باشه؟

نوشتن این چیزی که الان در این مورد تو ذهنم می‌گذره سخته ولی سعی می‌کنم منظورمو برسونم. ببینید.

فرض کنید شما که یه جوون ِ امروزی ِشهری هستید و با توجه به گرایش‌های اجتماعی و سیاسی‌ای که دارید، کنار یه پیرمرد روستایی ِ ۷۰ ساله که تسبیحی به دست داره و مشغول ذکر گفتن هستش پای منبر یه روحانی ِ محلی ِنه چندان معروف نشستید. روحانی (یا مداح)شروع می‌کنه به تعریف کردن ِ واقعه‌ی عاشورا ، به سبک خودش به موضوع پرو بال میده و تحلیل خودشو هم از عاشورا در ادامه‌ش میگه – تحلیلی که شما در طول بیست و چند سال تحصیلتون در هیچ کتابی ندیدید. – در واکنش به این حرف روحانی (یا مداح) شما چشماتون رو به نشانه‌ی تعجب گرد می‌کنید و به پیرمرد میگید: ئه ئه ئه، این داره چی میگه؟!!  پیرمرد هم خیلی جدی با لحنی پرخاش‌گرانه میگه: یعنی تو ی فسقلی از این روحانی ِ شریف  بیشتر می‌فهمی؟ یعنی می‌خوای بگی یه طلبه اشتباه میگه؟

چه بخوایم و چه نخوایم هنوز هم هستن کسانی که فقط به لباس ِ آدم‌ها توجه می‌کنن و طبق یه نظر ِ از پیش داده شده و به صورت پیش‌فرض حرف‌هایی که می‌شنون رو بهش ایمان میارن. اینجاست  که شعاع ِ دابره‌ی انحراف از دین و رفتن به سمت خرافات زیاد میشه.

 

 

وبلاگ شخصی یک مدیریت خوانده که حرفه‌اش به دو بخش «منابع انسانی» و «بازاریابی آنلاین» تقسیم شده. در کنار اینها به سیاست، اقتصاد و فوتبال هم علاقه‌مند است.

3 دیدگاه On بعضی از مدّاحان و گمراهی مردم

  • اگه به‌واژه‌یِ «مدّاح» بیشتر دقّت کنیم، می‌فهمیم که‌شاخ و برگ دادن از وظایفِ جدا نشدنیِ یه‌مدّاح هستش. اگه قرار بود عینِ تاریخ رو بزاره کفِ دستت که‌می‌شد موّرخ و نه مدّاح!
    به‌نظرِ من یه‌شخصِ عاقل و «آگاه»، هرگز مشمول «مقدمّات»ی نمی‌شه که‌مجبور باشه به‌هرگونه مدّاحی گوش بده…. البته استثنأ هم وجود داره.

    چاکریم رفیق.

  • lموافقم ۱۰۰%

پاسخ دهید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer